Чи потрібне соціальне підприємництво у галузі культури?

З  17 по 19 вересня 2019 року, рамках 5 національної конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад» за методою та з використанням досвіду Фундації імені князів-благодійників Острозьких Руслан Краплич провів тренінг з соціального підприємництва. Це був масштабно насичений захід для його учасників – представників громадського сектору та закладів культури майже з усієї України. Проект «Школа громадської участі-4» (ШОУ-4) реалізується Інститутом соціокультурного менеджменту за фінансової підтримки Фонду ім. Ч.С. Мотта.

В ході занять учасники розібралися у відмінностях між соціальним підприємництвом, бізнесом, громадською та благодійною діяльністю. Зокрема було розбито міф, що створення магазину секунд-хенд, або ресторану, заснованого з пожертв кількох підприємців, який надає гранти з прибутку є соціальним підприємництвом. Адже соціально відповідальний бізнес може застосувати ще більше соціально-відповідальних підходів, ніж корпоративне благодійництво з грантами і допомогою нужденних. Але соціальна відповідальність є більше маркетингом і не робить бізнес соціальним підприємством.

Особлива увага була присвячена портрету Клієнта та лінійці Продуктів (товарів, послуг та їх комбінації) соціального підприємництва.

Учасники сформулювали мету соціального підприємства, послуговуючись власним досвідом роботи у закладах культури та громадських організаціях. А також розписали діяльність у соціальному бізнес-плані на результативні процеси, що відкривають систему створення та дистрибуції Продукту соціально вразливою групою для соціально вразливих груп.  Не мало важливим стали навички розрахунку руху фінансових потоків (витрат і доходів), щоб визначити термін, за який наше соціальне підприємство вийде на сталі прибутки, які можуть бути інвестовані у добрі справи.

Більшість учасників визнали, що для  закладів культури, які вони представляють, необхідно застосовувати систему роботи соціального підприємництва у своїй щоденній роботі. Що у свою чергу змінить якість роботи комунальних закладів.

Зі свого боку Руслан Краплич виразив готовність надати додаткові консультації для тих, хто розпочне застосовувати соціальне підприємництво у своїй діяльності.