Фундація імені князів-благодійників Острозьких
Заснована в листопаді 1995 року з ініціативи 9-ти громадських організацій Рівненської та Волинської областей.
Місія: «Надаємо допомогу тим, хто хоче вирішити проблеми і забезпечити потреби громадян, громад, інституцій».
Статус: благодійний фонд, недержавна неприбуткова незалежна організація.
Історія фундації
У 1996-1997 році Фундація Острозьких сприяла утворенню Рівненського регіонального бізнес центру, який за сприяння ряду міжнародних донорів надав базову підтримку розвитку незалежного приватного підприємництва регіону.
У 1998 році Фундація Острозьких заснувала Волинський ресурсний центр, який сприяв становленню понад 700 громадських і благодійних організацій в Рівненській, Волинській, Житомирській, Тернопільській та Хмельницькій областях. І з 2003 року доповнив свою місію, і до сьогодні надає підтримку розвитку місцевих громад.
У 1999 році внаслідок підписання Меморандуму про між секторне партнерство між міською владою, бізнесом і громадськими організаціями в м. Рівне Фундація Острозьких провела 1-й в Україні Ярмарок соціальних послуг і проектів, що являв собою виставку пропозицій з вирішення соціальних, економічних, екологічних проблем понад 150 місцевих і регіональних громадських, комунальних і бізнес організацій. З цього часу, аналогічні заходи відбуваються в усіх регіонах України. З 1999 року розпочато щоквартальне видання бюлетеня «Вісник», який став регулярним звітом про діяльність Фундації Острозьких і місцевих партнерських громадських організацій.
У 2000 році Фундація Острозьких організувала проведення 1-го в Україні Форуму регіонального розвитку Волині у м. Луцьку. Наслідком якого стало більш тісне партнерство між секторами влади, бізнесу і громадськими організаціями та регулярне залучення в регіон міжнародної технічної підтримки. А також, створення національної Асоціації агентств місцевого розвитку. Надалі в районних центрах Рівненщини та Волині відбулися Форуми місцевого розвитку, участь у яких приймають представники інших регіонів України. До 2017 року відбулося 11 таких форумів, участь у яких взяло понад 4000 активістів місцевих громад.
25 листопада 2005 року Фундацією Острозьких було вперше в регіоні та Україні організовано і проведено конкурс «Благодійник року», під час якого переможці були нагороджені бурштиновими серцями. Вже в 2010 році Фундація Острозьких стала партнером в організації Національного конкурсу «Благодійник року», та консультантом з проведення регіональних конкурсів.
Наступні інновації започатковані в Україні Фундацією Острозьких описані нижче відповідно до напрямків діяльності, що були визначені стратегічним планом розвитку у 2001 році.
Напрямки діяльності:
Залучення громадськості та комерційних структур до справи благодійності. До 2010 року Фундацією Острозьких надано допомогу близько 3700 малозабезпеченим громадянам, проведено 20 наметових таборів для малозабезпечених дітей, участь у яких взяло понад 700 дітей переважно із малозабезпечених і неповних родин.
Кожного року, починаючи з 1997 року, напередодні Різдва організація проводить благодійну акцію “Різдво для всіх”. З 1999 року вручено подарунки понад 1143 особам серед яких студенти-сироти, напівсироти, з багатодітних сімей, одинокі люди похилого віку, пацієнти Рівненського геріатричного пансіонату, обласної психо-неврологічної лікарні, учасники групи самодопомоги у сфері психічного здоров’я. В рамках акції «Різдво для всіх 2008, 2009» було надано подарунки для 171 вихованця Тучинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату та інтернату в с. Великі Межиричі на суму понад 10 000 грн. В 2011 році для вихованців 4 інтернатів та притулку передано вітаміни Кідді Форматон на суму 12 807 грн.
У 2012-2013рр., спільно з агентством «Брендком» за підтримки «Укргазбанк» й ІСАР «Єднання» було створено відділи залучення ресурсів для порятунку життя і здоров’я малозабезпечених громадян у 25 регіональних фондах України. Завдяки проекту до 2014 року було залучено понад 25 000 000 грн, завдяки чому вдалося врятувати понад 50 життів людей (переважно) дітей.
Чимало уваги приділяється розвитку філантропії в Північно-Західному регіоні й Україні, формуванню позитивної громадськості думки щодо благодійності, а зокрема – навчанню громадських організацій залучати для реалізації соціальних проектів фінансування з місцевих і зовнішніх джерел від бізнесу, влади, пожертви окремих громадян). Фундацією Острозьких розроблено курс навчань “Локальний фандрейзинг”. Цей курс, що проходить у вигляді семінару-тренінгу з інтерактивною формою навчання, спочатку був апробований серед рівненських НДО, а згодом запропонований для ресурсних центрів всієї України. З 2000 року, в рамках реалізації національного проекту “Школа розвитку локальних ресурсів для НДО” (підтриманого Фондом Ч.С. Мотта й іншими донорами) навчає унікальній методиці залучення фінансування з місцевих джерел представників та соціальному партнерству. Протягом 2007 – 2010 рр. було реалізовано проект «Розвиток соціальної корпоративної відповідальності бізнесу в Україні» (за підтримки Фонду Ч.С. Мотта). В рамках проекту в 5 регіонах України було проведено 15 навчань для НДО по співпраці з бізнесом, 10 форумів для місцевого бізнесу з СКВ, 10 круглих столів про необхідність створення ендавментів для благодійних фондів. З 2010 року тренери Фундації Острозьких проводять навчання благодійних фондів у рамках Школи фондів громад (за підтримки Ісар-Єднання та Фонду Ч. Мотта).
25 листопада 2005 року Фундацією Острозьких було вперше в регіоні та Україні організовано і проведено конкурс «Благодійник року», під час якого переможці були нагороджені бурштиновими серцями. Вже в 2010 році Фундація Острозьких стала партнером в організації Національного конкурсу «Благодійник року», та консультантом з проведення регіональних конкурсів. В 2008 році нагороджено 6 переможців регіонального конкурсу, в 2010 році нагороджено 7 переможців міжрегіонального конкурсу. Член Ради директорів Фундації Острозьких Ольга Лукьянова була номінована званням благодійника на Національному конкурсі.
З 2009 року розпочато лобіювання прийняття спільної Постанови Кабінету Міністрів та Національного банку України з управління ендавментами. В рамках цієї діяльності за участі українських та міжнародних експертів проведено аналіз українського та міжнародного законодавства в питаннях заснування та управління ендавментами благодійних фондів на некомерційних установ. Експерти Фундації Острозьких є авторами розділу про Ендавмент у Цивільному Кодексі України та законодавстві про благодійність.
Щорічно Фундація Острозьких консультує не менше 10-30 благодійних інституцій (фондів громад, приватних, корпоративних благодійних фондів), які починають діяти чи потребують інституційного розвитку в Україні та сусідніх державах.
Щороку здійснюється понад 40 навчань для НДО, учнівських комітетів, ініціативних груп громадян, а також державних установ. Видано 13 книг і 8 брошур для НДО, проводяться літня Школа молодого лідера та Школа розвитку локальних ресурсів.
Окрім цього, тренери Фундації проводять тренінги для тренерів за 2-рівневою програмою: навчання дорослих за готовою тренерською інструкцією та підготовка нових курсів.
Протягом 2009 – 2015 рр. тренери Фундації Острозьких проводять навчання в Українському католицькому університеті в рамках програми «Академія фандрейзингу» та програми для лідерів громадських організацій, організованих Інститутом лідерства та управління УКУ.
Протягом 2011 -2014 рр, Фундація Острозьких сприяла роботі Програми «Бібліоміст», підтриманою Фондом Мелінди та Біла Гейтс, адміністованої IREX у Рівне6нській та Житомирській областях завдяки якій комп’ютеризовано та забезпечено швидкісним зв’язком обласні, районні та більшість сільських публічно-шкільних бібліотек.
У 2012 році новостворена міжрегіональна група з 13 тренерів Фундації Острозьких провела протягом 14 робочих днів 200 тренінгів у 200 сільських громадах Волинської області, внаслідок чого ініціативними групами учасників було вирішено щонайменше 214 проблем сільських громад з економічним ефектом біля 3 000 000 грн. (Фінансування програми здійснювалося Агропромгрупою «Пан Курчак» черз корпоративний фонд «Європейський вектор»).
Протягом 2013-2014 року, за підтримки IREX, у 12 регіонах України проведено понад 30 тренінгів і групових консультацій з адвокації, в наслідок чого Фундація Острозьких надала 15 мікрогрантів на проведення адвокаційних кампаній ініціативних груп громадян і громадських організацій.
З 2007 року на базі Фундації Острозьких видається спеціалізований журнал для третього сектора та соціально відповідального бізнесу «Вісник благодійництва». Видання зареєстровано в Міністерстві юстиції як друкований засіб масової інформації. До кінця 2013 року видано 12 чисел журналу, 65-82 сторінок формату А4, тираж 1000 – 2000 примірників. З 2012 року започатковано видання щорічного додатку до журналу – книги серії «Бібліотека журналу «Вісник благодійництва», які є посібники з питань благодійництва, фандрейзингу, соціальної корпоративної відповідальності, адвокації тощо. Починаючи з 2000 р, Фундація Острозьких щороку видає по 1 книзі (тираж до 2000), що поширюють досвід залучення фінансування, грантмейкерства, соціального маркетингу, організаційного розвитку, соціального інвестування, адвокації (загалом видано і поширено 13 книг).
Щорічно з 2000 року підбірка видань і частина офісної бібліотеки Фундації Острозьких передається Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці, Рівненській обласній бібліотеці для юнацтва, університетським бібліотекам, в тому числі НУ «Острозька Академія», Університету «Україна», МЕГУ, Університету водного господарства й ін. рівненських вишів.
З 2015 року розпочала роботу віртуальна Академія фандрейзингу, яка запровадила систему вебінарних навчань зі: створення грантових проектів в режимі реального часу (20 годин -10 занять), як залучати 10 000 швидко та без фінансових втрат? Як організувати систему фандрейзингу? Якими є мотиви жертводавців та інструменти роботи з ними? Й ін. в рамках Академії фандрейзингу також надаються он-лайн та дистанційні консультації із залучення фінансування. Понад 3000 учасників протягом 2016-2018 років змогли пройти дистанційні навчання та залучити більше ресурсів для творення добрих справ.
Фундація імені князів-благодійників Острозьких має досвід у виконанні соціального замовлення від державних установ. Зокрема, активно співпрацює з представниками влади та підприємницькими структурами з питань впровадження моделей регіонального розвитку.
З 2000 року розпочато проведення Форумів місцевого та регіонального розвитку (Луцьк, Дубно, Ківерці ін. міста\регіони), а також надано допомогу у створенні стратегічних планів розвитку не менше 11 містам і сільським громадам Північно-Західної України.
З 2004 року запроваджено у дію систему соціальних знижок, за якою громадяни, вносячи пасивну пожертву (придбавши картку соціального дисконту) отримують сотні знижок на товари і послуги, бізнес надає знижки від 3 до 50% і спонсорує інформаційну кампанію, а малозабезпечені отримують безстрокові соціальні дисконтні картки безкоштовно. Нове дихання програма соціальних знижок отримала з початку 2009 року під назвою «Многокартка» і тепер поширюється не лише в м. Рівне, але й в 5 найбільших містах Рівненщини, розпочата фаза запровадження програми й в інших містах України (Дніпропетровськ, Львів, Івано-Франківськ, Ужгород, Чернівці).
У 2005 році Фундація Острозьких розпочала активну промоцію Соціальної корпоративної відповідальності. До цього часу було напрацьовано моделі місцевого та регіонального розвитку, які розпочав підтримувати українських бізнес, включно з малими та середніми підприємцями. Цей досвід було представлено під час перших конференцій СКВ, організованих корпораціями UМС, Київстар, Програмою розвитку ООН.
У 2006 році Фундація Острозьких стала першою благодійною організацією, яка підписала «Глобал Компакт» (Глобальний договір ООН про соціальну корпоративну відповідальність).
З 2014 року, Фундація Острозьких надає консультаційний супровід у створенні та внесенні змін стратегічних планів розвитку до 2020р, Волинської, Рівненської, Вінницької областей.
Протягом 2017-2018 років, за ініціативою Фундації Острозьких, Видавництво Анетти Антоненко та «Нора друк» передали для 11 публічних (у першу чергу сільських) та університетських бібліотек Рівненської області комплекти сучасної іноземної й вітчизняної філософської та художньої літератури, а також власні видання на суму понад 170 000 грн. Проект є постійно діючим та залучає до партнерства інші видавництва України.
З 2000 року діяльність Фундації Острозьких як благодійного фонду реорганізовано: створено Раду Директорів з представників бізнесових кіл та банківсько-кредитних, релігійних, державних, медійних установ. На її базі створено Фонд розвитку територіальних громад Північно-Західного регіону України (етнічний ареал Волині) для надання малих грантів регіональним НДО та місцевим громадам через ініціативні групи громадян. З 2002 по 2009 рр. на реалізацію проектів громадських організацій та громадських груп, спрямованих на розвиток місцевої громади, вирішення її проблем та забезпечення її потреб – надано понад 60 малих грантів у сумах еквівалентній від 150-ти до 1000 доларів США кожен.
В 2004 році Глобальний фонд для фондів громад (WINGS) Фундацію Острозьких визнала першим Фондом територіальної громади в Україні.
У 2006 році Фундація Острозьких, номінована у м. Рівному щорічним рейтингом популярності „Гордість міста” як краща благодійна організація.
З 2010 по 2014 рр, Фундацією Острозьких та її партнерами (іншими фондами, корпораціями та фізичними особами) надано понад 800 мікрогрантів до 1000 дол. США у монетарній та матеріально-технічній формі.
До середини 2014 року Ендавмент (недоторканий капітал) Фундації Острозьких становить 686 000 грн.
У 2012 році Фундацією Острозьких була розроблена та апробована у Волинській області програма «Економічного розвитку громад», в рамках якої відбулося 6 регіональних форумів економічного розвитку сільських громад Волині за підтримки агрокорпорації «Пан Курчак».
За участі представників Фундації Острозьких відбувся організований Інститутом лідерства й управління УКУ у м. Львів Міжнародна конференція з соціального підприємництва за участі провідних європейських асоціацій підтримки соціальних підприємців.
З 2013 року Фундація Острозьких розпочала підтримку економічної діяльності громад та соціального підприємництва, залучаючи до цього процесу українських та іноземних експертів, зокрема з Італії.
Фундація імені князів-благодійників Острозьких поворотними грантами виданими з власного Ендавменту, підтримує неформальні споживчі кооперативи 4-х депресивних сіл Вільгір (147 дворів + 4 суспільних об’єкти , де 99 родин користуються послугами кооперативу) і Клесники (1 суспільний об’єкт (церква) 72 родини, із яких у кооператив залучено лише 37), Мятин (98 домогосподарств – 51 отримують продукти у кооперативі) Гощанського району та Михайлівка (1 суспільний об’єкт (церква) 40 сімей, які всі стали членами споживчого кооперативу) Острозького районів Рівненської області. Стартова поворотна благодійна допомога у створення та розвиток цих споживчих кооперативів до 2015 року становила понад 200 000 грн. Від цього часу щорічно кооперативи мають товарообіг на понад 2 000 000 грн. Із 2017 року 3 споживчі кооперативи розпочали контрактацію сільськогосподарської сировини, що призводить до зростання добробуту селянських сімей, які залучені до неформальної кооперації.
У червні 2015 року в партнерстві з Українською школою Еліт (м. Київ) представники Фундації Острозьких провели конференцію з соціального підприємництва та тренінг для соціальних підприємців, в результаті яких розпочато програму підтримки соціального підприємництва у містах Обухів і Васильків за підтримки народного депутата Віктора Романюка, що являє собою Школу соціального підприємництва із 5 тренінгових занять та менторського супроводу старт-апів 4 соціальних бізнес планів.