У Ладижині ділилися Хлібом гості з Донбасу та Галичини

25 травня 2023 року у м. Ладижин за підтримки Nova Ukraine відбулася інтеграційна сесія «Ділимося Хлібом», проведена Фундацією імені князів-благодійників Острозьких в рамках програми Global Fund for Community Foundations «Включення вимушених переселенців в соціальне й економічне життя приймаючих громад»  для 12 активістів Агенцій місцевого економічного розвитку 5 громад Західного Донбасу (Павловград, Тернівка, Першотравенськ, Миколаївка, Богданівка, Дніпропетровської області) та 2 громад  Галичини (Бурштин Івано-Франківської та Добротвір Львівської областей), які виявили бажання організовувати систему включення вимушених переселенців у суспільне й економічне життя громади за методою, що розробила й апробувала Фундація Острозьких (м. Рівне). Прибуття учасників на подію до м. Ладижин було підтримано корпорацією ДТЕК.

Як завжди, учасники знайомилися шляхом малювання по борошну. Ділилися своїм пережитим досвідом коли потрібно було ділити 1 шматочок хліба на всіх, хто переховувався у підвалах від російських бомб. А потім, усі разом, під провідництвом власниці кав’ярні-пекарні Паляниця Альони та шеф-кухаря Світлани,  із захопленням та радістю розкатували тісто. Начиняли його сумішшю бринзи та сулугуні. Формували  круглі млинці, які обмащували яйцем і посипали кунжутом.  Ставили у піч. І діставали рум’яні пахучі хлібини – хачапурі.

Покуштувавши теплого хачапурі,  учасники, разом із соціальним працівником Ладижинського міськвиконкому рушили в місто та ділилися свіжоспеченим Хлібом із одинокими пенсіонерами й 11 малозабезпеченими родинами. 

Примітно, що подія спільного виготовлення Хлібу була організована у кав’ярні-пекарні «Паляниця», що належить родині, яка кілька десятків років тому змушена була втікати від російської агресії із захопленої Абхазії. Тому, усі учасники із захопленням виготовляли та випікали за грузинським рецептом Хачапурі (хліб із солоним сиром). 

А фоторепортаж із події здійснювала фото-художниця Антоніна, яка свого часу змушена була втікати від російської агресії у Придністров’ї. 

Заступник міського голови Максим Чекригін (переміщений із Донецька) повідомив:  «Цього ж дня до Ладижина завітали очільники 5 громад Західного Донбасу, що на Дніпропетровщині, та Добротвірської громади з тим, аби обмінятись досвідом та налагодити співпрацю між територіальними громадами, в яких є підприємства вувлевидобування та теплової генерації. 

Розпочали не з нарад, а з участі у соціальній ініціативі «Ділимось хлібом», яку Руслан Краплич, голова Ради директорів «Фундації імені князів-благодійників Острозьких», зазвичай проводить для внутрішньо-переміщених осіб. 

Сьогодні – це були активні представники зазначених громад, які планують проводити такі заходи в себе. Терапевтична ідея цього заходу полягає в тому, що кожен може робити добрі справи і це не потребує надмірних зусиль, а також те, що кожна людина важлива та цінна.

Очільник громади Олександр Коломієць теж долучився до приготування хліба, який після випікання подарували мешканцям похилого віку нашого міста».

Дмитро Дрозд, (родом із м. Щастя Луганської області ) переміщений з м. Енергодар Запорізької області, очільник Агенції місцевого розвитку Енергодара:  «Представники громад з усієї України, які приїхали до Ладижина навчитися і згодом проводити такі заходи в себе. Терапевтична ідея цього заходу полягає в тому, що кожен може робити добрі справи і це не потребує надмірних зусиль, а також те, що кожна людина важлива та цінна».

Як повідомив Руслан Краплич, керівник програми Global Fund for Community Foundations «Включення вимушених переселенців в соціальне й економічне життя приймаючих громад» Фундації імені князів-благодійників Острозьких, – у м. Ладижин активісти агенцій розвитку 7 громад Західного Донбасу та Галичини продемонстрували очільникам своїх громад, елементи системи інтеграції вимушених переселенців у приймаючу громаду шляхом спільного виготовлення та ділення Хліба. Ця система  однаково добре працює не лише з ВПО, але й особами із інвалідністю, родинами ветеранів іншими групами, що потребують адаптації й абілітації. Тому ми розраховуємо не лише на можливості підтримки кампанії «Ділимося Хлібом» з боку Фундації Острозьких і міжнародних донорів, але й на підтримку органів місцевого самоврядування та корпорацій, таких як ДТЕК. 

Публікації:

https://www.facebook.com/ladyzhyn.city.territorial.community/
https://www.facebook.com/groups/116110798535816/?locale=uk_UA