Чому Форум єднання ВПО Ужгорода пройшов у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту?

31 липня 2024 року в місті Ужгород Відбувся Форум Єднання. Цей захід є однією з подій проєкту і спільноти “Ділимося хлібом” (https://www.facebook.com/XDilymosia), ініційованих і підтриманий Фундацією імені князів-благодійників Острозьких (https://www.facebook.com/FIKBOUA).

Символічним стало його проведення у приміщенні Закарпатського музею народної архітектури та побуту (http://zamnap.org.ua/), адже Хліб — один з найавтентичніших і зрозумілих всім національних символів. 

Виражаємо вдячність адміністрації та працівникам музею, які завбачливо забезпечили усе необхідне і чуйно та залучено допомагали в процесі.

Проєкт “Ділимося Хлібом”, зокрема, об’єднує внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та місцевих жителів для зміцнення соціальних зв’язків шляхом спільної діяльності, яку учасники моделюють під час випікання Хліба та ділення ним. 

В Ужгороді проєкт “Ділимося хлібом” навесні 2024-го року було підтримано Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів, англ. International Research and EXchange Board, IREX (https://www.facebook.com/irexinternational/ ) в Україні (https://www.facebook.com/irexinukraine ) у рамках програми “Єднання заради дії” (https://www.facebook.com/yednanniazaradydii ), яку втілює IREX за дорученням Державного департаменту США (https://www.facebook.com/statedept) і американського народу.

В продовж менше 6 місяців виконання проєкту, 20 сесій спільного випікання та ділення Хлібу було спрямовано на інтеграцію ВПО у громаду Ужгорода, забезпечення їм соціальної підтримки та сприяння взаємодії з місцевими жителями. 

Протягом шести місяців реалізації проєкту понад 200 учасників взяли участь у сесіях випіканні та ділення Хлібу разом, знайомлячись та обмінюючись життєвими історіями й добрими справами. Своєю випічкою ділилися між собою, з пораненими військовими у стаціонарах Ужгорода, а також з родичами та іншими людьми за своїм власним бажанням.

Це сприяло зменшенню психологічного відчуження та збільшенню участі ВПО у громадському житті уже далеко поза межами самої участі у проєкті. Хтось знайшов собі товаришів, хтось роботу, хтось спільне заняття для творчості, дозвілля, саморозвитку тощо…

Під час фінальної події, Форуму Єднання, біля 40 учасників обговорили результати проєкту, згадали свої історії участі у сесіях, обмінялися враженнями, досвідом і досягненнями, а також планами на майбутнє. Торкнулися питання викликів інтеграції ВПО та ролі громадських ініціатив і приймаючих громад у цьому процесі. Одностайно висловилися за продовження розвитку ініціативи “Ділимося Хлібом” в Ужгороді та Закарпатті — і намітили план подальших дій. Не мало важливо, що деякі учасниці з числа ВПО вперше довідалися і побували у музеї народної архітектури та побуту. До цього вони змогли виготовити традиційну Закарпатську випічку, яку також відкрили для себе.

Запрошуємо всіх зацікавлених долучитися до наших зусиль зі створення інтегрованої та дружньої громади — і доєднатися та (або) підтримати у прийнятний, зручний спосіб 

bit.ly/XDilymosia