Чому об’єднуються благодійні та громадські організації, що підтримують ВПО?

 05 серпня 2022 року, за активної участі Фундації імені князів-благодійників Острозьких, представники 6 відомих благодійних організацій міста Дубна та Рівненської області зібрались у приміщенні Благодійного фонду «Карітас-Дубно» ,  щоб обговорити план дій з допомоги людям, які вимушені були переселитися у наш край з регіонів, де ведуться активні бойові дії, міст і сіл, які постраждали від війни, віроломно розв’язаної росією. 

Під час круглого столу голова БО «Фонд громади міста Дубна «Добробут» Микола Мандзюк розповів учасникам про результати, проведених у липні 2022 року фокус-групового дослідження, яке організував Фонд громади міста Дубна “Добробут” у рамках грантового проєкту від Global Fund for Community Foundations.

 «Протягом 5 місяців різні громадські організації, ініціативи та формування допомагають людям, які прибули в громаду у вирішенні гуманітарних, соціальних потреб. Але у зв’язку з тим, що з плином часу зменшуються ресурси для допомоги переселенцям, є потреба об’єднатись задля злагодженої й ефективної роботи, – розповідає голова БО «Фонд громади міста Дубна «Добробут» Микола Мандзюк. – Слід мобілізувати зусилля міжнародних благодійних і донорських інституцій, центральних і місцевих органів влади, громадських і благодійних організацій на місцях. Важливим елементом допомоги суб’єктів громадського суспільства на рівні кожної територіальної громади є можливість залучати місцеві ресурси: матеріальні, нематеріальні та людські. Це і праця волонтерів, і допомога в натуральному вигляді – одягом, харчовими продуктами тощо, а також добровільні пожертви».

Присутні на заході  лідерки активних груп вимушених переселенців Світлана Серікова й Оксана Абрамова поділились своїми викликами та висловили сподівання на наступну допомогу від активних громадських і благодійних організацій. А  також, звернули увагу на те, що слід не лише адаптувати переміщених до місцевої громади, але й готувати до прийняття біженців представників місцевої громади, які ще не навчилися вірно реагувати на події, спричинені війною.

Під час заходу 6 благодійних і громадських організацій презентували свою діяльність щодо надання допомоги ВПО. І виявилось, що цінною запорукою їхньої взаємодії є створення спільного інформаційного поля. А також готовність працювати для вирішення складних соціальних та гуманітарних проблем. З цією метою учасники зустрічі погодились укласти меморандум про співпрацю, який підписали БО «Фонд громади міста Дубна «Добробут» на чолі з Миколою Мандзюком, Фундація імені князів-благодійників Острозьких в особі голови Ради директорів Руслана Краплича, БО «Карітас-Дубно» з керівником о. Андрієм Ковалем,  ГО «Ротарі клуб Дубно» з очільницею Вікторією Костюк та президентом Клубу Зіновієм Свередою.

«Ця ініціатива є необхідною для того, щоб налагодити комунікацію між активним громадянством, тобто юридично сформованими громадськими організаціями, та з внутрішньо переміщеними особами. І важливо, щоб це стало системним, тому що з комунікації починається співпраця», – резюмував президент «Ротарі клуб Дубно» Зіновій Свереда.

 «Сьогоднішній круглий стіл дав велику надію для людей, які приїхали в м. Дубно, попереднє життя яких вмістилось в одну валізу. І тому дуже важливо місцевим мешканцям зустріти цих людей гідно, підготувати містян до того як жити, як працювати з внутрішньо переміщеними особами. Прибулих варто інтегрувати до громади міста, до регіону, тому що ми живемо в єдиній країні, в нас один ворог. Місцевим та приїжджим нічого між собою ділити, крім поділитися хлібом», – зазначає Руслан Краплич. 

Його слова доповнює Вікторія Костюк: «Я вважаю, що сьогодні відбулась досить унікальна подія, тому що за 5 років вперше добровільно зібралися громадські організації, домовились про те, що варто кооперуватися, робити спільні дії, ділитися кейсами. Так ми примножуватимемо добрі справи, проєкти, бо не можна сприймати один одного, як конкурентів. Ми всі партнери й разом можемо зробити набагато більше».

 «Я очікував на сьогоднішню зустріч давно, щоб ми робили хороші справи не поодинці, а поділилися досвідом. І тепер настав час робити це не кількісно, але якісно. Якісно – це означає бути відкритим, а тоді люди будуть долучатися і можливо відбудеться інтеграція», – розповідає отець Андрій Коваль.

Рішення про співпрацю, задеклароване меморандумом має важливе значення щодо майбутнього залучення зовнішніх фінансових ресурсів. Адже міжнародні благодійні організації позитивно та схвально ставляться до коаліцій та об’єднань локальних громадських організацій, які розв’язують проблеми на місцях. Крім підписання документа, підписанти меморандуму обговорили попередній план співпраці та вирішення ситуацій за допомогою ресурсів, якими володіє або може залучити кожна з організацій. 

Так вже наступного тижня, за ініціативною Фундації імені князів-благодійників Острозьких,  планується провести у місті Дубно (вперше в Україні) на базі Світлиці Карітас Дубно інтеграційну сесію зі спільного виготовлення, випікання хліба за участі вимушених переселенців і місцевих мешканців. Частиною виготовленого хліба учасники поділяться з родинами переселенців та родинами вразливих категорій громадян м. Дубна.  

Окрім цього, з ініціативи Фундації імені князів-благодійників Острозьких заплановано проводити щомісяця координаційні зустрічі 4 благодійних організацій-підписантів меморандуму партнерства заради інтеграції ВПО, на які будуть запрошуватися представники військово цивільних обласної та районної адміністрацій й органів місцевого самоврядування із громад де свій притулок знайшло найбільше переселенців. 

Очікується, що коаліція неприбуткових організацій з підтримки ВПО у Рівненській області розшириться, що дозволить вчасно, ефективно й ефектно реагувати на виклики та допомагати людям і родинам вимушених переселенців.

Посилання на джерело публікації: