Як вирішити проблему інтеграції та включення у громаду дітей-вимушених переселенців?

Діти-переселенці живуть без друзів і проводять більшу частину часу вдома. Крім того, оскільки діти-переселенці походять із російськомовних районів східних областей, вони нерідко  не мають достатньої практики володіння українською мовою. Це призводить до поділу стереотипів «свій» – «чужий» та відсутності спілкування між місцевими та новоприбулими дітьми. 

Як вирішити проблему інтеграції та включення у громаду дітей-вимушених переселенців? – відповідь на це питання шукає Фундація імені князів-благодійників Острозьких, залучаючи психологів та самих вимушених переселенців (ВПО), у співпраці з іншими благодійними організаціями. Зокрема, з Фондом громади міста Дубна «Добробут».

Що для Тебе, читачу цієї публікації, означає: поділитися Хлібом з іншою людиною?

Що означає, для дитини, яка пережила бомбардування, доби очікування у тривозі та голоді , порятунку, втечі з рідної домівки: поділитися Хлібом з кимось іншим? Що означає для наших дітей, які живуть далеко від боїв, поділитися Хлібом з іншими людьми?

З відповіді на це питання, 21 жовтня 2022 року,  почалося спільне виготовлення та ділення Хлібу з місцевими дітьми із багатодітних та нужденних родин, які навчаються у Ліцеї  № 5 м. Дубна. Своїм рецептом приготування хачапурі – грузинського хлібу з сиром (подібним до піци кальцоне) , поділилася  Лариса Зізяєва, яка переїхала до м. Дубна з Донецької області. 

12 юних пекарів, серед яких більшість – внутрішньо переміщені, діти соціально-вразливих категорій, потрудились на славу. Вони своїми руками приготували хліб. Значна частина з них робили це вперше. 

До дітей радісно приєдналися міський голова Дубна Василь Антонюк, його заступниця Мар’яна Мудрик (з якими діти охоче знайомилися), директорка ліцею Оксана Гуліда та вчителі, яких учні побачили в ролі – помічників та друзів. Поряд з дітьми ще більше 10 дорослих виготовляли та ділилися своїм Хлібом. 

«Це перша подія для дітей-переселенців і місцевих, в ході якої  діти  спільно готують та діляться Хлібом з малозабезпечиними та багатодітними родинами.  – каже модератор заходу, член Ради директорів Фундації імені князів-благодійників Острозьких, керівник проєкту «Ділимося Хлібом» Руслан Краплич – Тому зрозумілим є інтерес вчителів і працівників відділу освіти й освітнього методичного центру міста Дубна, які запропонували провести першу на Рівненщині та в Україні інтеграційно-інклюзивну сесію виготвлення та ділення Хлібу дітьми віком до 18 років. До сьогодні, за підтримки Global Fund for Community Foundations (Йоханесбург, ПАР) ми працювали та продовжуємо працювати лише з дорослими групами ВПО. Нинішньою подією ми відкриваємо серію додаткових 6 сесій виготовлення та ділення Хлібу, вражених війною дітьми, на яку надає підтримку Street Child із Великої Британії». 

Для початку роботи з дітьми місто Дубно обрано невипадково. Нагадаємо, що 04 серпня 2022 року, БО «Фонд громади міста Дубна «Добробут» на чолі з Миколою Мандзюком, Фундація імені князів-благодійників Острозьких в особі голови Ради директорів Руслана Краплича, БО «Карітас-Дубно» з керівником о. Андрієм Ковалем,  ГО «Ротарі клуб Дубно» з очільницею Вікторією Костюк та президентом Клубу Зіновієм Свередою, у сусідньому від Ліцею №5 приміщенні БО «Карітас-Дубно» підписали Меморандум про співпрацю заради розвитку громад і допомоги вимушеним переселенцям, які мають відчути громади, в яких мешкають, своїм рідним домом (https://pbof.org.ua/2022/08/08/dubno22/ ).  

Вже 11 серпня 2022 року ми спільно провели першу в Україні сесію спільного з ВПО випікання (у сусідньому від Ліцею №5 приміщенні БО «Карітас-Дубно»)  та ділення Хлібу з малозабезпеченими багатодітними родинами міста Дубна за підтримки місцевих підприємств (сир та ковбасу для піци надали місцеві підприємства «КОМО» та «Мирогощанські ковбаси») та Global Fund for Community Foundations.  

Відео: https://pbof.org.ua/2022/08/16/hromada-m-dubno-dilytsya-xlibom/